❗️اطلاعیه مهم در خصوص سرورهای خارج

❗️اطلاعیه مهم در خصوص سرورهای خارج

Saturday, May 6, 2023

متن زیر توسط تیم فنی افیکس‌هاست گردآوری شده و مطالعه‌ی آن برای کاربران دارای سرورهای خارج با مصارف غیر میزبانی سایت و اپلیکیشن پیشنهاد می‌شود.

 

این اطلاعیه شامل یک خبر خوب و یک خبر بد است!

همانگونه که مستحضرید طی مدت اخیر دسترسی به سرورهای خارج از طریق اینترنت‌های مختلف به خصوص اپراتورهای همراه با اختلال‌های فراوان بر روی پروتکل‌های مختلف همراه شده است. اختلال به این معنا که این مشکل رفتار مشخص ندارد و نتیجه‌ی تست دسترسی به سرور اینترنت با اینترنت و منطقه با منطقه کاملا متفاوت است. جهت دستیابی به نتیجه‌ی مطلوب و دسترسی پایدارتر، ما در افیکس هاست همواره تلاش خود را جهت انجام تست پیش از ارائه سرویس انجام می‌دهیم و قبل از ارائه‌ی سرورها حداقل در منطقه‌ی حضور خودمان با چند اینترنت مختلف امکان دسترسی را بررسی می‌کنیم.

نیاز به پیشرفت روز افزون تکنولوژی موجب سرعت گرفتن سطح بالای درخواست‌ها برای ایجاد تراشه و پردازنده‌های قوی‌تر و بروزرسانی سریع سخت‌افزارها برای استفاده از کالاهای دارای سیستم اتوماسیون و هوش مصنوعی شده است و بروزرسانی و ارتقاء سریع‌تر سطح کیفیت و راندمان برای پاسخ به این نیازها در سطح جهان در حال انجام است.

از طرفی تهیه سرورهای خارج به دلیل تحریم‌های خارجی و محدودیت داخلی در کشور ما نیز بسیار بیشتر شده است. مصارفی همچون انجام امور مالی و بانکی، انجام امور تحصیلی، ایجاد اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی با APIهای خارجی، اتصال مستقیم به اینترنت، میزبانی سایت‌های دارای محتوای خارجی، سرویس اعلان و نوتیفیکیشن خودکار، ایجاد ربات و ... . بدین صورت به دلیل نیاز و درخواست روز افزون تهیه‌ی سرورهای ابری، رسالت ما از تلاش و تضمین ارائه‌ی بالاترین سرعت و کیفیت جهت میزبانی سایت به تلاش و تضمین ارائه‌ی بالاترین سرعت و کیفیت تغییر یافته است و در همین راستا ما با حدود ۱۸ دیتاسنتر بنام خارجی قرارداد بسته و کیفیت آن‌ها را تست کرده‌ایم و تنها ۷ دیتاسنتر حداقل‌های کیفی جهت دریافت سرویس و همکاری را دارا بودند.

 

لذا خبر خوب این است که:

در پاسخ به نیاز به ارتقاء قدرت و سرعت سخت‌افزار سرورهای ابری، طبق روال و استاندارد بروزرسانی‌های کیفی در افیکس هاست، سری جدید سرویس‌های اروپا ۱ رونمایی شده است. سرورهای اروپا ۱ دارای پورت ۱۰ گیگابیت، قدرت بسیار بالا و قیمت مناسب هستند.

همچنین با توجه به درخواست فراوان شما عزیزان، لوکیشن‌های جدید در منوی سرور لینوکس اروپا ۳ معرفی و ارائه شده است. این منو مختص سرور با لوکیشن‌های خاص برای نیازهای تجاری مختلف با پورت ۱ گیگابیت اشتراکی هستند. در حال حاضر سرورهای اروپا ۱ و ۳ محدودیت خاصی برای مصرف ترافیک ندارند.

نکته: لوکیشن‌های جدید سرور آسیا، آمریکا، استرالیا و آفریقا طی هفته به لیست اضافه می‌شوند.

 

همچنین خبر بد این است که:

پهنای باند بسیاری از دیتاسنترهای خارجی مانند دیجیتال اوشن و والتر شامل هزینه شده است.

دیتاسنتر دیجیتال اوشن از سال ۲۰۱۸ و والتر از اواخر سال ۲۰۲۲ محدودیت مشابه نسبتا بالا برای مصرف ترافیک ایجاد کرده است. ما نیز همواره در بخش سفارشات افیکس‌هاست محدودیت پهنای باند این دیتاسنترها را مشابه موارد اعلام شده در وبسایت رسمی و APIهای ایشان درج کرده بودیم اما هیچگاه این محدودیت را برای کاربران ایجاد نکرده بودیم و تاکنون اجازه‌ی مصرف مازاد رایگان بر خلاف آنچه در بخش پلن‌های سایت و قوانین وبسایت ما و دیتاسنتر می‌باشد به کاربران ارائه شده است؛ چرا؟

همکاری و وریفای اکانت‌های افیکس‌هاست از چندین سال پیش نزد این دیتاسنترها انجام شده است. لذا دیتاسنترهای دیجیتال اوشن و والتر برای کاربران قدیمی که دارای اکانت تجاری بوده‌اند، امکان مصرف مازاد ترافیک بدون دریافت هزینه یا با هزینه‌ی بسیار اندک را فراهم کرده بود و قوانین وبسایت ایشان بر روی سرویس‌های کاربران ویژه اعمال نمی‌شد. از پیش از شروع ماه میلادی مه ۲۰۲۳ یعنی از انتهای آوریل ۲۰۲۳، محدودیت پهنای باند به صورت یکپارچه برای همه اعمال شده است. دلیل وقوع این مورد به صورت دقیق برای ما مشخص نیست و می‌تواند در نتیجه‌ی وجود تورم و سیاست قیمت‌گذاری برخی دیتاسنترها باشد. لذا طی روزهای اخیر متاسفانه بدون اطلاع قبلی مبلغی نجومی بابت مصرف ترافیک مازاد (حدود ۵ برابر حد مجاز مصرف رایگان) از حساب دلاری شرکت برداشته شد. این دومین مرتبه است که دیتاسنترهای ایرانی یا خارجی طی یک سال اخیر مبالغ سه رقمی را بدون اطلاع قبلی بر شرکت تحمیل می‌کنند و مشکلات مالی فراوان به دلیل سازکار نامشخص و غیرحرفه‌ای برای ما ایجاد نموده‌اند.


مجدد همانند آنچه چند ماه پیش رخ داد، با وجود درج دقیق میزان مصرف مجاز ترافیک در وبسایت، ما هزینه‌ای بابت مبلغ کسر شده از مشتریان این دیتاسنترها درخواست یا دریافت ننموده‌ایم. همچنین به دلیل استفاده‌ی تعداد بالای کاربران هم همکاری خود را با این دیتاسنترها لغو نکرده و آن‌ها را در منوی مجزا به نام اروپا ۲ قرار داده‌ایم. نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که جهت جلوگیری از زیان و تداوم سرویس‌دهی برای کاربرانی که علاقه و نیاز به همکاری و استفاده از این دیتاسنترها دارند، هزینه‌ی ترافیک مازاد در وبسایت درج شده است و امکان تهیه‌ی ترافیک پیش از اتمام ترافیک ماهانه وجود دارد. همچنین در صورت نیاز به ترافیک بالا با هزینه‌ی مناسب‌تر پیشنهاد می‌شود سرویس مورد نظر از بین پلن‌های بالاتر انتخاب شود.

نکته: محاسبه‌ی مصرف ترافیک تاکنون تنها بر روی سرورهای دارای مصرف ترافیک خروجی و نه میزبانی سایت و اپلیکیشن توسط دیتاسنترهای دیجیتال اوشن و والتر اعمال شده است.

نظر شخصی ما در خصوص موارد پیش آمده…
با توجه به نوع ساختار فعلی دیتاسنترهای ایرانی و خارجی (مجموعا ۱۴ دیتاسنتر همکار)، تمایل ما به همکاری با صرفا دیتاسنترهای دارای روال مشخص اعم از پشتیبانی مناسب و کیفیت بالا و ترجیح نهایی ما انجام کالوکیشن جهت مدیریت کامل‌تر سرویس می‌باشد. لازم به ذکر است تاکنون در چند دیتاسنتر از بین دیتاسنترهای همکار سرورهای فیزیکی با قدرت و کیفیت سفارشی بالا قرار داده شده است و جهت آسودگی خاطر از به انجام رساندن رسالت ارائه‌ی بالاترین سرعت و کیفیت، هدف و نقشه‌ی راه حرکت در راستای این مسیر می‌باشد.« برگشت